Docházka
Nabízíme možnost docházky 1 - 5 dní v týdnu od pondělí do pátku v časovém rozmezí od 8:00 do 16:00,
s příchodem nejpozději v 8:30 na ranní kruh. Preferujeme min. 2 dny v týdnu.
Provozní dobu budeme případně ladit dle možností rodičů, jsme otevřeni společné domluvě.
Maximální denní kapacita skupinky je 16 dětí a vždy 2 průvodci.
Stravování
Dopolední svačinu si děti nosí z domova. Preferujeme zdravé jídlo (ovoce, zeleninu, celozrnné pečivo) z lokálních zdrojů bez přidaných cukrů. Pokud chcete dětem dopřát kupované výrobky, zbavte je prosím obalů a uložte do svačinové krabičky. Komerční obaly jednak lákají ostatní děti a jednak vzniká zbytečný odpad. K pití dávejte v teplých měsících neslazený nápoj (vodu, čaj), aby bylo sníženo riziko bodnutí vosou, v chladných měsících teplý čaj v termosce. V zázemí klubu je k dispozici dostatek vody, případně neslazeného čaje. Zdravé a vyvážené obědy a odpolední svačiny budou zajištěny, ale je možné si přinést také své z domu.
Poplatek za stravu je hrazen zvlášť k příspěvku za docházku (na provoz).
Denní režim
-
8:00 - 8:30 příchod dětí, volná aktivita
-
8:45 - 9:30 ranní kruh (přivítání, písnička, rozcvička, téma dne, děti mohou také sdílet své nové zážitky)
-
9:30 - 11:30 dopolední program venku (procházka, svačina, vedené i volné aktivity)
-
11:30 - 11:45 hygiena, převlékání
-
11:45 - 12:30 oběd, úklid a příprava na polední klid, odchod dětí "po o"
-
12:30 - 14:00 pohádka, vyprávění a spánek nebo odpočinek, klidové aktivity pro děti, které nespí
-
14:00 - 15:30 svačina, svobodná hra v okolí jurty, tvoření, atd.
-
15:30 - 16:00 společný úklid, vyzvedávání dětí
Aktivity během roku
Inspirujeme se pohanským kolem roku, děti budou v souladu s přírodou poznávat svátky a slavnosti našich předků a sledovat cyklus přírody a její změny v průběhu celého roku. Každý měsíc má tak svůj okruh témat, které budeme s dětmi poznávát a v tomto duchu budeme i tvořit. Například v září, na začátku školního roku se děti seznamují, učí se pravidla v klubu a chování ke kamarádům, poznáváme různé druhy obilí, zaměříme se na odlétající ptáčky, přichystáme hry a tvoření s jablíčky a další tématické aktivity. Podobně je rozvržen celý rok.
Mimo to budeme budovat "školkové" záhony, o které se s dětmi budeme během roku starat, také děti budeme zapojovat do péče o ovečky, slepičky atd.
Základní poznatkové okruhy předškolního vzdělávání, jimiž jsou Dítě a jeho tělo, Dítě a jeho psychika, Dítě a ten druhý, Dítě a společnost, Dítě a svět, budou přirozeně začleněny do denních aktivit a děti budou mít možnost učit se díky skutečným prožitkům.
Nezapomínáme na důležitost volné hry u dětí předškolního věku.
-
Co u nás dětí smí - projevit své emoce, lézt na stromy, válet sudy, hrát si v kalužích, projevit svůj názor, zkoumat přírodu, hrát si s klacky, ušpinit se, zpívat, když ostatní nezpívají, nezpívat, když ostatní zpívají, zapojit se do práce...
Zázemí
Naše zázemí se nachází v celoroční mongolské jurtě, u které máme k dispozici separační kompostovatelné wc
a zahradní domek. Jurta leží na rozlehlé louce v blízkosti lesů. Z našeho zázemí máme výhled na pastvinu
s ovečkami a slepicemi, kam budou mít děti také přístup. Pro děti bude u jurty pískoviště, ohniště, v budoucnu také blátivá kuchyňka a zastíněné venkovní sezení. Chystáme se také budovat společné zeleninové a bylinkové záhonky.
Podmínky přijetí
-
volná kapacita LK
-
věk cca 2,5 - 7 let (předškoláci si musí zajistit individuální vzdělávací program v kmenové MŠ, poté mohou navštěvovat lesní klub)
-
emocionální vyzrálost - schopnost odpoutat se od rodičů a zapojit se do skupiny, samozřejmostí je možnost zůstat s dítětem na potřebně dlouhou dobu
-
schopnost komunikovat s průvodcem, říct si o pomoc
-
schopnost základní hygieny a sebeobsluhy - dítě už je odplenkované nebo téměř odplenkované, obleče se
a svlékne samo nebo s malou pomocí, umyje si ruce, nají se lžičkou, pozná svoje věci
-
zda děti očkujete či nikoliv je jen Vaše věc
-
přednost dáváme dětem, které chtějí chodit min. na 2 dny v týdnu a sourozencům
Co s sebou
Vybavení
Každý den si děti přinesou:
-
pohodlný batůžek, který dobře sedí, s přezkou přes hrudník
-
láhev/termosku s pitím
-
dopolední svačinu
-
podsedák (může být např. i kus ustřižené karimatky)
-
sáček s náhradním spodním prádlem, ponožkami a v zimě s náhradními rukavicemi
-
sáček na mokré věci
-
kapesník
-
malý ručník
Vybavení na dobu odpočinku:
-
polštářek, spacák/deka, děti si do klubu mohou přinést také svou oblíbenou věc na spaní
Do zázemí klubu:
-
bačkůrky do jurty
-
podepsanou tašku/batoh (atp.) s náhradním oblečením včetně obuvi.
-
obsah rodič přizpůsobuje aktuálnímu počasí a roční době. Náhradní oblečení musí být kompletní náhrada oblečení, které má dítě v danou chvíli na sobě. Oblečení zůstává v zázemí. Při vyzvedávání dítěte je dobré zkontrolovat, co z vybavení bylo přes den použito a co je potřeba doplnit.
Jak děti obléct?
Aby děti dobře zvládly pobyt venku, budou potřebovat kvalitní obuv a oblečení. Chodíme ven celoročně
a za každého počasí alespoň na chvíli. Základem oblečení je tzv. cibulové vrstvení (lepší více vrstev než jedna tlustá).
Prosím počítejte s tím, že děti si budou chtít pobyt v přírodě užít a my jim v tom nebudeme bránit. Vybavte je tedy takovým oblečením, u kterého nevadí ušpinění či případné poškození. Všechno oblečení je nutné mít podepsané.
-
Jaro/podzim - v tomto přechodném období se počasí a teplota během dne může velmi lišit. Základem jsou dobré nepromokavé boty – trekového, pohorkového typu. Při hodně deštivém počasí se děti přezouvají do holínek. V teplejších dnech obvykle stačí tričko (thermo nebo bavlněné), tepláky nebo plátěné kalhoty a mikina. chladnějších a deštivých dnech je vhodné přes tepláky obléct nepromokavé pogumované kalhoty oblečené přes nepromokavou bundu (kvůli usnadnění vysvlékání při potřebě).
-
Zima - v zimním období je důležitá teplá pevná a hlavně voděodolná obuv, nepromokavá bunda popřípadě pláštěnka, nepromokavé kalhoty, čepice a rukavice (v batůžku náhradní rukavice a ponožky). Nahoře i dole by měly děti mít sytém tří vrstev – tzv. cibulové vrstvení. První vrstva funkční prádlo, druhá vrstva fleece nebo vlna nebo oboje (ve vlně se děti tolik nepotí a lépe větrá), třetí vrstva nepromokavá izolující. Bavlna není pro toto počasí vhodným materiál, protože když se dětí zpotí, zůstane mokrá a na tělíčku studí.
-
Léto - když teploměr ukazuje 15 a více stupňů, doporučujeme pokrývku hlavy – kšiltovka, klobouček atd. Oblečení do lesa může mít dlouhý rukáv i nohavice z důvodu ochrany před klíšťaty a případnými odřeninami. Doporučujeme lehké a vzdušné materiály. V lese je i při vysokých teplotách chládek a tak dlouhé rukávy a nohavice z lehkého materiálu poslouží jako izolace. Obuv by měla být pevná a uzavřená. Při chladnějším počasí je dobrá ještě mikina, šusťáková bunda a šusťáky nebo tepláky.